hello@heyajans.com
0533 561 44 69

Bu yazımızda dünyayı etkisi altına almayı başarmış 4 Teknoloji trendinden bahsedeceğiz.

Robot hand finger pointing, AI technology background


İleri Öğrenme Algoritmaları ve Yapay Zeka: Öğrenme algoritmaları ve yapay zeka, veri toplama, anlama ve karar verme yeteneklerine sahip olan yazılımları içerir. Bu teknolojiler, makine öğrenimi, derin öğrenme ve benzeri teknikleri kullanarak, insan gibi düşünebilir ve öğrenebilirler. Örneğin, yapay zeka kullanılarak, ses ve görüntü tanıma, dil çeviri, otomatik cevaplama ve benzeri uygulamalar geliştirilebilir. Bu teknolojilerin gelecekte daha da yaygın hale gelmesi beklenmektedir.


Four white wires laying under a white cotton cloud. Digital data storage. Virtual disc.

Bulut Bilişim: Bulut bilişim, internet üzerinden kullanılan ve veri, uygulama ve hizmetlerin depolandığı bir veri merkezine sahip olan bir bilişim sistemidir. Bu sistem sayesinde, kullanıcılar, istedikleri yerden ve cihazdan erişebilecekleri bir veri depolama alanına sahip olurlar. Bulut bilişim, veri depolama, yedekleme ve dağıtım gibi işlemleri kolaylaştırdığı için, işletmeler ve bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Red Internet of things key on a black computer keyboard, concept picture of modern technology trends

Internet of Things (IoT): IoT, fiziksel nesnelerin internete bağlanarak, birbirleriyle iletişim kurabildiği bir teknolojidir. Bu nesneler, sensörler, aktüatörler ve benzeri cihazlar sayesinde, birbirleriyle iletişim kurabilir ve birbirlerine veri gönderebilirler. Örneğin, bir termometre, bir sensör kullanarak sıcaklık verisini toplar ve bu veriyi bir akıllı termostat gibi bir cihaza gönderir. Bu cihaz da, sıcaklık verisini değerlendirerek, ısıtma sistemini otomatik olarak ayarlar. IoT, evlerde, işyerlerinde ve benzeri ortamlarda kullanılabilecek bir teknolojidir.

Metaverse technology concept. Woman with VR virtual reality goggles is working in the office. Futuristic lifestyle.

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR): Bu teknolojiler, gerçek dünya ile bilgisayar oluşturduğu bir ortamda kullanıcıların etkileşime girebileceği bir ortam yaratır. Örneğin, sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde, kullanıcılar bir oyun veya simülasyon içinde yaşadıkları bir deneyimi yaşayabilirler. Artırılmış gerçeklik ise, gerçek dünya görüntüsü üzerine bilgisayar oluşturduğu ekstra nesneler veya bilgiler ekleyerek kullanıcıların deneyimini zenginleştirir. Bu teknolojiler, eğitim, oyun ve eğlence sektörlerinin yanı sıra, endüstriyel ve ticari uygulamalar için de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir